Do zpráv na Facebooku a do e-mailu nám už přiletěl nespočet editů a videí. Někdy se ale stane, že je v editu skvělé ježdění, ovšem zpracování má nějaké ty mouchy. Což se dá pochopit, protože ve škole se natáčení a tvorba videí nevyučuje, alespoň ne na základkách a většině středních. To se pak musí rider všechno naučit sám a zjišťovat třeba od kámošů, co a jak udělat, aby docílil kýženého výsledku. My se tady pokusíme shrnout pár věcí, kterým se vyhnout a proč.

1) Začátek
Na začátek videa je dobré zvolit černou obrazovku se jménem, věkem a například názvem editu. Minimálně to první by tam mělo být. Líp si vás pak lidi zapamatují.

2) Stabilní záběry
Roztřepané záběry diváka moc bavit většinou nebudou, spíš ho povedou k vypnutí. Proto, pokud nemáte stabilizátor a natáčíte například na telefon, volte raději statické záběry a zařízení si někam položte. Nebo třeba kameramanovi řekněte, ať jede na skejtu, bruslích, či kole. Utíkání bez steady není ideální.

3) Uříznutá hlava
Je dobré si před samotným natočením záběr vyzkoušet nanečisto, aby se vám nestalo, že v něm pak nebudete celý zrovna v okamžiku, ve kterém byste chtěli být. Hlavně pokud odjíždíte něco hodně těžkého a opakování by bylo nadýl.

4) Hudba
Pokud neděláte vyloženě raw cut nebo Instamix, je dobrý zvolit vhodnou hudbu a nejlíp stříhat do ní podle přechodů, stupňování a taky podle ní usměrňovat pořadí záběrů. Hudbu doporučujeme stahovat z http://freemusicarchive.org/ kvůli autorským právům.

5) Konec
U spousty videí, které nám přišly, byla škoda, že neměly konec. Prostě skončil záběr a skončilo i video. Tady je dobrý zvolit zase třeba jen černou obrazovku s textem, ve kterém bude například “Díky za sledování”, logo sponzora, název songu, kamera a případně addy (@jméno).

Snad vám tyto rady pomůžou a brzy nám pošlete váš edit!