Rogatkin přepisoval historii, Erik Fedko se vystřelil mezi slopestyle smetánku a Jakub Vencl dostal českou vlajku mezi top 5 světa! Nejen to se událo na Slopestyle scéně v roce 2018.


Progres nezastavíš a co nás čeká na scéně v roce 2019 je ve hvězdách, i když nějaké ty jistoty už máme, jako každý rok! Kromě ježdění prošlo vývojem i FMB World Tour a v roce 2018 se představilo v upraveném kabátě. Diamond série a Crankworx se spojily, aby tak vytvořily absolutní vrchol slopestylu, pod názvem – The Crankworx FMBA Slopestyle World Championship. My jsme pro tebe připravili lehký přehled momentů, které by ti neměly uniknout.

Lepší než Fedko byl jenom Rogatkin a Rheeder!

Erik Fedko měl letos hodně silnou sezónu a to se odráží ve výsledcích. Erik si letos vyjel 3 místo v nově vzniklém Crankworx FMBA SWC a vyhrál tak pomyslný souboj “zbytku světa”. Rheeder a Rogatkin svedli svůj vlastní, nekompromisní souboj, kde se společně od ostatních utrhli o celých 1000 bodů.
Fedko potvrdil svoji pozici na poslední zastávce na legendárním Red Bull Joyride ve Whistleru, kde bral bronz. Souboj to byl opravdu tvrdý, Fedko, Lemoine, Genon a Caverzasi se bodově vešli do okna 2666 – 2362 a rozdíl mezi Fedkem a Lemoinem byl pouhých 30 bodů.

Jestli tenhle 20 letý němec naváže na letošní formu, tak se máš na co těšit!

Nebude show, nebudou peníze. White Style s hořkou příchutí.

Hned na úvod sezóny se na Slopestyle scéně udál menší skandálek. Postarali se o to pořadatelé na první FMB zastávce – White Style. Během finále dostihlo event špatné počasí a hustá mlha ukrojila velký kus na bezpečnosti tohoto závodu (ten je sám o sobě hodně na hraně, protože se jede na sněhu). Na kopci byli 4 finalisté, které pořadatel “nutil” do jízdy. I přes nebezpečné podmínky a po nátlaku finalisté poskládali jednoduché / totožné jízdy. To pořadatelům nestačilo a závod i po odjetých jízdách označili jako zrušený.

Torquato Testa: “Padla hustá mlha, nebyl vidět ani první skok, nikdo nechtěl za takových podmínek jet. Po 20 minutách nás informovali, že je závod zrušen a platí výsledky z čtvrtfinále. Cestou dolu přiběhl organizátor a začal na nás křičet, že pokud nepůjdeme jezdit, zruší event a nikdo nedostane prize money. 30 minut jsme se hádali, mezitím mlha trochu opadla, ale to už jsme byli přes 40 minut bez ježdění, zmrzlí… Tak jsme šli znovu nahoru a zajeli 4 totožný jízdy, pro toho chlápka, co nás nutil ject…”

Díky sociálním sítím, kam rideři sdíleli své zkušenosti se téma celkem rychle vyhajpovalo a řešilo úplně všude. Zasáhnout muselo až samotné FMBA. To vyslechlo obě strany a potvrdilo vyplacení prize money všem Top 8 riderům, i získání FMB bodů. Bohužel prohlášení FMBA vyznělo trochu nešťastně a spoustě fanouškům nevonělo…

Rogatkin zlomil prokletí a jako první v historii získává Crankworx Triple Crown!

O Crankworx Triple Crown se jezdí od roku 2015, aby jezdec získal tuto trofej s extra šekem na $25,000 musí v jedné sezóně vybojovat 3 výhry v sérii Crankworx, jak prosté že? (Pozn. Autora – Ročníky 2015, 2016 se jeli na 3 zastávky, od roku 2017 se Crankworx rozrostl na 4 zastávky.)

Tak od začátku. V roce 2015 po silném vstupu do sezóny bere prvenství na Crankworx Rotorua a Les2Alpes Brett Rheeder. Stává se tak prvním a jediným vyzyvatelem. Brett musí čelit poslední překážce, vyhrát poslední zastávku… Red Bull Joyride ve Whistleru, závod, který Brett Rheeder nikdy předtím nevyhrál.

Brett Rheeder: “Ve finále Red Bull Joyride jsem byl tak vystresovaný, že jsem to neustál… udělalo se mi zle. Všichni o tom pořád mluvili. Triple Crown, ta věc mě zničila.”

Obrovský tlak Whistleru a tíha Triple Crown Rheedera dostala, vyřadila ho ze hry. Rheeder nezvládl ani jednu jízdu a v každé spadl. Triple Crown trofej byla pryč. Více do hloubky se k tomu Brett vyjadřuje ve 3 dílné sérii od Storyhive, kterou ti doporučujeme! Vlastně je to must-see! Tak to pouštěj! Kromě Triple Crown ti Brett prozradí i věci, které komplikovaly jeho kariéru na úplném začátku!

V roce 2016 byla kvůli špatnému počasí zrušena zastávka v Les Gets a Triple Crown byl mimo hru.

V roce 2017 vše začíná znova. Nová bitva, nový vyzyvatel. Crankworx přivítal novou zastávku a na programu jsou tak 4 pokusy a prostor, jednou šlápnout vedle! Na Crankworx Rotorua a Innsbruck dominuje Rogatkin! Korunovace je blízko, ale na scénu vstupuje znovu Brett Rheeder a urve pro sebe prvenství na zastávce Les Gets.

Historie se opakuje! Rogatkin musí uspět na poslední zastávce ve Whistleru, jako Rheeder v sezóně 2015. V prvním kole Rogatkin pouští ruce ve frontlifu a do backflipu ze Step Downu přidává barspin. Nečekaně neustojí barspin přes gap a padá. Druhá jízda, poslední šance pro Rogatkina. Přichází přetaženej Cash Roll a defekt zadního kola. Whistler si opět bere svoji daň.

Své druhé kolo nedokončil ani Rheeder, který obhajoval vítězství z roku 2016, kdy poprvé vyhrál Crankworx ve Whistleru! Naopak nezaváhala domácí hvězda Brandon Semenuk a bere zlato.

Znovu na místě činu! Sezona 2018 a znovu rozhoduje Whistler! Brett Rheeder ovládl Crankworx Rotorua na úvod sezony, ale Rogatkin na dalších zastávkách dokázal obrátit list a bral zlato jak v Innsbrucku, tak na Les Gets. Zase ten Whistler! Všechny jízdy jsou odjeté a na kopci stojí poslední rider, je to Rogatkin. Pokud chce získat Triple Crown, musí poskládat perfektní jízdu, přidat něco navíc a přeskočit Rheedera, který drží skóre 94.50 / 100.

Rogatkin v jízdě přidává Nohandery a to konkrétně na Step Up – Step Down překážce. Jízdu poskládal velice čistě a dokončil znovu Double Whipem z Dropu! Porota hodnotí Rogatkina skórem 96.50 /100 a ten tak získává Crankworx Triple Crown! Zlomil prokletí této trofeje a přepisuje historii! To vše je podtrhnuto tím, že se jedná o vůbec první vítěství ve Whistleru pro Rogatkina.

Konec závodní kariéry pro Brandona Semenuka?

Brandona jsme poslední roky mohli vidět pouze na těch největších eventech. Svoji účast postupně omezil na jednu Crankworx zastávku a to ve Whistleru. Na domácí půdě se Semenuk stal 5ti násobným šampionem! Pro sezonu 2018 si pro fanoušky připravil nemilou zprávu a to, že vynechá i domácí Crankworx Whistler. Vzpruhou pro fanoušky tak mohlo být alespoň to, že Brandon se nadále věnuje filmování a stihl vydat projekt AIM a také oznamit svoji účast na Red Bull Rampage.

Brett Rheeder nečekaným vítězem Red Bull Rampage.

Rheeder se trochu překvapivě stal vítězem letošního Red Bull Rampage. Brett se nikdy nepasoval do role vyzyvatele na tomto eventu a tak nějak to přišlo samo. V roce 2012 se Brett zúčastnil svého prvního Rampage a nebyla to pro něj zrovna procházka růžovou zahradou. Dokonce označil kvalifikování slopestyle riderů na Rampage skrz FMB World Tour jako sebevraždu. Brett přiznal, že strach z pádu ze skály ho skoro poslal domu hned první den v Utahu. Nakonec svou lajnu připravil a postavil se strachu čelem. O 7 let později se Brett Rheeder stává vítězem Red Bull Rampage!

Brett Rheeder: “A je to tady, o 7 později. Zdejší prostředí mi nedělá problém, užívám si každý kus, který tahle oblast nabízí a tento rok jsem byl konečně připravený dát lajnu, kterou chci. Povedlo se, po čisté jízdě odcházím jako vítěz! Nikdy se nevzdávejte! Nikdy neznehodnocujte, co děláte! I když nejste tak dobří, jako ostatní. Nakonec vy budete nejlepší a vystoupáte na vrchol. Je to jen otázka času. Jsem velmi vděčný za tento titul.

Jakub Vencl držel krok s elitou a postaral se o nejlepší český výsledek!

Jakub Vencl neusnul na vavřínech, refreshnul svůj trick list a poskládal jízdu, kterou plánoval. Nakonec z toho bylo 5té místo na Crankworx Les Gets a 6té místo na legendárním Joyridu ve Whistleru! Nešlo pouze o výsledky, nový systém Crankworx eventů je poměrně tvrdý a samotná účast znamená, že jste mezi top 14 riders po celém světě! (Pozn. autora: Startovat lze též na divokou kartu nebo jako náhradník.) Další česká želízka v ohni jsou Jakub Hejl a Vilibald Vítek. Kuba bral 11tý flek na Fise China v sezóně 2017 a Vilibald letos bral zlato na slovenským BikeFestu nebo 4tý flek na polském Przemysl Bike Town Festivalu. Všem našim klukům přejeme šťastnou sezónu bez zranění v roce 2019!

Fenomén Emil Johansson byl diagnostikován s autoimunním onemocněním štítné žlázy.

Emil Johansson se zapsal do “novodobé” historie slopestylu jako nejmladší FMB World Tour šampión sezony 2017 a během jedné seźony se ve svých 17 letech stal hvězdou. Mluví se o něm jako o budoucnosti slopestyle scény, o fenoménu. Brandon Semenuk obdivuje Emila pro jeho konzistentní a klidný styl ježdění.

Štěstí bohužel nestálo na straně mladého švéda. Emila začaly provázet vážné zdravotní problémy. Vše začalo jako bolest zad, ale brzy se k bolest přidal problém s imunitním systémem. Opakující se onemocnění znemožnilo, aby Emil mohl pokračovat v rehabilitaci. Začarovaný kruh nikam nevedl a Emil ve Švédsku nedokázal najít pomoc, kterou potřeboval. Pokrok přišel až v Mnichově, kde se dokázali postarat jak o jeho záda, tak o problém s imunitním systémem.

V červenci 2017 Emilovi diagnostikovali autoimunní onemocnění štítné žlázy.

Místo obhajoby titulu Emil letošní sezonu trávil po nemocnicích a s léky. I přes všechno co ho potkalo si chtěl dokázat, že se po dlouhé době bez kola dokáže vrátit na vrchol, z kterého ho toto onemocnění srazilo. Emil se chtěl zúčastnit Crankworxu ve Whistleru a to i přesto, že za celou sezonu 2018 strávil v posilovně pouze několik málo hodin a na kole dohromady přes 3 hodiny během Red Bull Joyridu.

Emil se po roce bez kola postavil na start a odjel technicky nabitou jízdu, která ho katapultovala na čtvrtou pozici. Byl to hodně emotivní návrat, který se neobešel bez slz. My přejeme nejen Emilovi, ale všem z vás šťastný nový rok a hodně zdraví!

Emil Johansson: “Za poslední rok jsem prošel tolika momenty, že jsem si už začal představovat život bez kola. Probouzel jsem se do bolestí, takovou dobu… prostě jsem se snažil do toho dát všechno. Dokončit tuhle jízdu pro mě znamená úplně všechno! Byl to můj obrovský cíl, vrátit se na kolo. Ale vrátit se a dokončit tu jízdu bez chyby, je ještě něco víc… Ušel jsem obrovský kus cesty, když se ohlédnu zpět, kde jsem byl v Lednu…”

Připravil: David Langer