Tomáš Kudrnáč se dostal do ošemetné situace při stavbě jičínského pumptracku. A to kvůli zdánlivé maličkosti. Chtěl zvýšit využitelnost dráhy i pro ostatní sportovce – nebikery a nanesením asfaltové stěrky se dostal do křížku s radnicí, která tvrdí, že už jde o černou stavbu. V následujících dnech se bude rozhodovat, zda nebude muset dráha projít nějakou změnou. Určitě Vás bude zajímat, co na to říká sám autor Tomáš Kudrnáč.

Foto: Fotograf Jičín

Tome, stavíš bikeparky léta a vsadil bych se, že jsi pumptrack postavil, jak nejlíp si dovedl. Nebude jakákoli případná změna cestou zpět, k horšímu?

Z uživatelského hlediska určitě bude. Asfaltový povrch, který tvoří zhruba 1/5 celkového povrchu pumptracku má nesporné výhody. Je bezúdržbový, umožňuje využívání pumptracku v podstatě celoročně a jako hlavní přednost beru, že se tím pumptrack stává vhodný i pro další uživatele na skateboardech, longboardech, inline bruslích, i kontroverzních koloběžkách a také nejmenším dětem na odrážedlech to po asfaltu přeci jen jede o mnoho lépe, než na hlíně.

Ty jsi to vlastně ještě od původního projektu vylepšil, tak proč ty problémy?

Zakomponoval jsem do projektu asfaltový povrch s úmyslem a vědomím, že se bude jednat o terénní úpravu do 1m výšky se zpevněným povrchem a ne o stavbu, tak jak na to nahlíží radnice. Jak radnice tvrdí, moje mínění bylo mylné a to je hlavní problém, který se teď řeší.

Jaktože to berou hned jako stavbu, když jde pouze o malou úpravu projektu?

Úřady znají chodníky a silnice, ale už neznají asfaltový povrch pumptracku. Přeci jen je to první takový v ČR, byť se jedná o malý okruh, na kterém není celková asfaltová plocha větší, než 35m2. Pumptrack se nachází blízko centra města, tudíž je pumptrack středem pozornosti nejen příznivců, ale i odpůrců těchto aktivit. Ti byli aktivnější, než bychom čekali a tak celý problem začal.

Mohl bys naše čtenáře uvést do obrazu, jak to v těchto dnech vypadá s jičínským pumptrackem?

V současné době to vypadá s asfaltovou částí špatně a hrozí její kompletní odstranění. Definitivně se rozhodne tuto středu na zasedání městské rady a zastupitelstva.

Budeš mít moc říct k tomu svoje, až se o tom bude rozhodovat?

Ano, budu se účastnit zasedání zastupitelstva tuto středu, které je veřejnosti otevřeno.

Mohou naši čtenáři nějak pomoct?

Ukažte, že bmx a mtb komunita drží při sobě, přidejte se na FB stránku “Pumptrack Jičín” a dejte společně s námi široké veřejnosti vědět, že jsme tady a že se hlásíme o slovo. Nejedná se tím o podporu jednoho konkrétního pumptracku, nebo bikeparku, tento případ může být inspirací i jinde.

Za celou redakci přeju, ať to dopadne dobře!

Díky.