BMX Charity Jam si za sedm let fungování vybudoval pevné stálé místo na BMXové scéně. A to díky:
1) Myšlence a duchu, stylu a provedení celého eventu – Pomáhat druhým
2) Datum dalšího ročníku je znám pomalu hned na konci aktuálního
3) Všichni přední jezdci natáčí několik spotů a pozvánek týdny dopředu a ten, kdo jede, sdílí fotošablony na Instagramu i Facebooku

Nejen to přiměje každým rokem k účasti stovky lidí, jezdců a diváků, k tomu, aby přijeli i z velkých dálek, ba dokonce přiletěli letadlem z jiného kontinentu.
Letos tomu nebylo jinak. Od dopoledních hodin se areál bývalého koupaliště v Brumově-Bylnici pomalu naplňovat a ani parné počasí nezabránilo jezdcům, aby se vrhnuli rovnou na věc. I když zahraniční posádka v sestavě Cam Peake, Charlie Ash a JB Peytavit, si dala trochu načas.
Kategorie byly rozděleny podle věku, a to:
1) Pro jezdce do 15-ti let
2) Pro jezdce nad 16
3) Pro profíky
Ale oceněni byli také ještě nejmladší.

Už od kvalifikace všichni bombili, jakoby se jelo finále. Hlasivky Božího Waška za majkem spolu s těma Fáfovejma dostaly pořádnej záhul. Taky chudák Fáfa na nás druhej den po afterce jenom nesměle pochroptával. Ale k tomu se dostaneme.
Brumovskej park prošel za ta léta dosti úpravama, samozřejmě k lepšímu, takže přibyl nemalej step-up, vytunily se funboxy a místo původního jednoho zadního rádiusu jsou tady teď tři členitý, dost velký rády. Takže o transfery nebyla nouze.
Domácí měli samozřejmě značnou výhodu, což se projevilo ve výsledcích, ale ostatní jim to nedali zadax. Špičku do 15-ti obsadil Honza Broža, kterej prokazuje poslední dobou dost velkej progress a vsadil bych se, že je to díky obrovské podpoře rodičů! Mezi “mastery” už to letos začíná být klasickej souboj mezi letcem Martinem Habadou, trikovou mašinou Jakubem Němcem a esem v rukávu – Kryštofem Odehnalem. Zhruba to vystihuje i jejich jízdy. Kuba solil hodně velký triky, ale jednou spadl ze step-upu. Martin odjel obří transfer alleyoop truck driver ze spiny až do funboxu, což dal jako jedinej. Ale domácí Kryštof měl jízdy prostě nejčistější, a tak bral první flek.

Mezi profíkama to až tak jasný nebylo kvůli účasti zahraničních jezdců. Ale ani velké zkušenosti Cama Peakeho nestačily na sady Erika Figara. Když ho speakeři pustili do parku, jakoby otevřeli Pandořinu skříňku. V jeho jízdě nechybělo prakticky nic. Jel transfery, průtahy, techniku i rotace na obě strany. Teda, spíš jel celou jízdu na oppo, jelikož začínal jako paťavej jezdec. Stejně tak ocenila porota switch foot věci Michala Baránka, kterej stihnul s nohama naopak dát do step-upu 360 whip, hned si prohodil nohy (asi na 2metrech) a dal flaira na svoji. Přidal ještě 360 backflip do step-upu a bylo z toho třetí místo za Camem. Ten jel zase dost technický věci. Hodně kopingovek s bárem ven.
Nakonec všechny mrzelo, že Erikovi nevyšla oppo 360 whip do bára do no handeru. To chtěli všichni vidět, ale bohužel měl málo času.

Celkově při tomhle hellu panovala neuvěřitelně skvělá a pohodová atmosféra. Všichni se usmívali, pívo teklo proudem. Monster Energy rozdával energii v plechovkách a nakonec se vybralo o padesát tisíc více než loni.
Na podporu dvou mladých kluků, kterým život zrovna nepřál, se tak vybralo neuvěřitelných 134 tisíc korun. Po oznámení měli všichni do jednoho bez nadsázky slzy v očích. Srdcař Boží Wašek se dokonce rozplakal do plných. Ale kdo by nevyměknul, když po těch všech planejch rádoby hejtech jde vidět, že když se nám chce, tak česká scéna stojí za to a dokáže přenášet i hory a pomáhat, jak to jen jde!

Po vyhlášení proběhla skvělá afterpárty, kde se sešli asi úplně všichni. Tam nechybělo asi vůbec nic. Sranda při učení kluků z Anglie, jak se česky řekne holce “Líbíš se mi”, ho někdo naučil “Ukaž kozy”. Taneční parket byl pořád plnej, protože Gabča Mackanicová oslavila svoje 18-té narozeniny, díky bouřce vypadnul asi třikrát proud, což vzbudilo pokaždý náramnej rozruch. Prostě nezapomenutelná sranda. Pokud jste chyběli, ať už byly důvody jakékoli, věřte, že příště byste něměli, protože nic podobnýho nikde jinde nezažijete!
Peace a příští rok!