Fred Austruy: Díky kolu žiju svůj sen

Fred Austruy je francouzský MTB rider pro kterého se kolo stalo opravdovou vášní a jednoho dne se rozhodl vsadit všechno na jednu kartu a proměnit ježdění na full time job. Fred si šel opravdu za svým a založil společnost “Bike Resolution”. Uspěl a nyní se svým týmem objíždí exhibice po celé Francii. Připravili jsme si pro vás Fredovo video edit “Freedom”, ale byla by škoda nepoložit mu při této příležitosti několik otázek!

Představ se nám. Kdo je Fred Austruy?

Ahoj Ahoj! Moje jméno je Fred Austruy, jsem z Francie. Žiju v Millau, blízko města Montpellier a již 10 let jsem profesionálním MTB jezdcem. Pamatuji si, když jsem začal jezdit na kole, nebylo tu tolik dostupných míst k ježdění jako dnes. S kámošema jsme hodně stavěli, hlavně v lese. Různé odrazy, dropy… To co jsem si hodně na ježdění zamiloval, byla ta kombinace fyzické náročnosti a různých duševních výzev a to vše v přírodě. Zúčastnil jsem se mnoha slopestyle závodů, hlavně ve Francii, kde jsem měl skvělé výsledky, ale upřímně řečeno – myslím, že nejsem zrozenej závodník. Užil jsem si účast na každém eventu, ale ten tlak před každou jízdou,… to nebylo pro mě. Myslím, že není nic lepšího než si postavit svoji skvělou lajnu nebo spot and užít si ježdění, fotosession. Přesto musím říct, že taková FMB World Tour je opravdu skvělá věc pro tento sport, jeho propagaci…

Tvůj nový video edit se jmenuje “Freedom (Svoboda)”. Dokážeš si představit život bez kola?

Život bez kola by byl komplikovaný! Je to už 17 let co jezdím a jednoduše řečeno, tento sport tvoří můj život. Na začátku, když jsem byl 11 letý chlapec, jsem raději chtěl být profesionálním fotbalistou. Byl jsem dokonce ve speciálním tréninkovém centru, které mi k tomu mělo pomoci. Shodou náhod jsem se setkal s člověkem, díky kterému jsem objevil cyklistiku. Skončil jsem s fotbalem a od toho dne jsem nepřestal usilovat o nic jiného, než bylo kolo. Začal jsem s klasickým Cross Country, ale potřeboval jsem více senzace, tak jsem zkusil DownHill a Freeride… poté jsem se dostal k Dirtu. Když mi bylo 19 let, rozhodl jsem se, že udělám vše co bude v mých silách, abych se vyhnul rutinnímu životu a budu se živit sportem, který je moje vášeň. A teď, je to již zhruba 10 let, co žiju svůj sen!! Takže, život bez kola? Nikdy! Haha.

Založil jsi společnost “Bike Resolution”. O co se přesně jedná? Můžeš nám ji představit?

Na začátku roku 2017 jsem založil svoji vlastní Freestyle show – společnost, která se jmenuje “Bike Resolution”. Poskytujeme řadu služeb, show, které se hodí na různé události. Naše nabídka je různorodá, najdete tu disciplíny jako je MTB a BMX, Flat BMX, Trial MTB, Freestyle koloběžky, jednokolky nebo parkur… s mým týmem cestujeme po celé Francii a snažíme se vdechnout život novým eventům. Je to skvělé, představit náš svět široké veřejnosti a sdílet to co nás naplňuje s mladou generací!

Jak se díváš na současnou Freestyle MTB scénu? Změnil by jsi na tom něco?

Je šílené jakou rychlostí se level ježdění za posledních několik let zvednul, hlavně co se týče triků. Je to skvělé pro sport! Nicméně jsem si nemohl nevšimnout, že některé eventy jako je Crankworx svojí délkou, obtížností a velikostí skoků často zavaří nejednomu riderovi. Vidím, jak občas mají problémy, dát dohromady celou jízdu. Myslím si, že někdy organizátoři staví laťku hodně vysoko a žádají od jezdců moc. Nezapomínejme, že ti kluci jsou taky jenom lidi a né roboti… Crankworx Whistler 2017, kolik riderů dalo kopec až dolů? Moc ne… Často mám pocit, že soutěžení může přerůst přes ten skvělý pocit, být s kamarády na úžasném slopestyle spotu… Mohu se mýlit, ale je tam tolik tlaku a rušivých aspektů díky velikosti těchto závodů.

Kdo tě podporuje?

Chtěl bych poděkovat všem partnerům, kteří mě již několik let podporují a bez kterých bych nemohl realizovat mnoho mých životních projektů! Rose Bikes, RST Suspension, KMC Chain, Continental, Giro, Kenny Racing, Zefal, UP’N Mind, GCTS Servant, Groupama, Unik Bike.

Fred Austruy Bike Check
Rám: Rose Bikes – The Bruce
Vidlice: RST SPACE
Představec: Spank Spoon
Řídítka: Spank Spoon
Gripy: Kore Ikon Lock On

Pedály: Hope
Kliky: Truvativ Descendant
Převodník: KMC X9SL
Sedlo: Gusset pivotal fat jack

Ráfky: Kore Rivera
Náboje: Hope Pro4
Pláště: Continental Race King 2.20

Brzda: Formula R1 Racing

Cokoliv chceš vzkázat riderům po celém světě?

Přiveďte své sny k životu, dejte do toho svých 300%, aby se tak stalo! Žijte život “důkladně”, užívejte si současnost, nečekejte na důchod protože to už bude pozdě! Ach, milujte život na kole, nehledě na to na jaký úrovni jezdíte!

Text, překlad, foto: David Langer
© NSR – David Langer | Fred Austruy – Instagram & Facebook