Filip Kamidra je významnou osobností MTB scény a udělal pro ni kus práce, například když se staral o ostravský betoňák. Je taky samozřejmě skvělým jezdcem a když může jet na závody, tak neváhá. Teď má bohužel od kola pauzu, jelikož se mu stal velmi vážný úraz páteře. Jak na tom aktuálně je, čím si prošel a co ho ještě čeká si přečtěte v následujícím rozhovoru…

Jak probíhal den tvého zranění? Ráno jsi vstal a plánoval se jít prostě projet a pak se to z ničeho nic stalo?
Tak nějak zhruba to bylo. Naštěstí jsem kolem sebe měl dost kamarádů, co zachovali klid zavolali sanitku a rychle jsem se dostal na sál. Kluzké klacky na hraně dropu prostě nechceš.

Jaké byly první momenty po pádu?
První, co jsem si uvědomil, bylo to, že jsem nohama do kopce a nemůžu se pohnout.
Kámoši mě dali do stabilizované polohy a pořád se mnou mluvili. Naštěstí jsem nebyl v bezvědomí, ale necítil jsem pravou stranu těla. Levou jsem cítil, ale ty pohyby, co jsem dělal, jsem neovladal. Hned od začátku jsem myslel na to, že vše bude zase fajn. Ale taky jsem si říkal, co se to sakra stalo. Bylo to tak rychlé…

žena

Co se ti honilo hlavou v té chvíli?
Honí se ti hlavou všechny varianty, co se může dít dál a jen doufáš, že to bude dobrý. Tak jsem se snažil vtipkovat a co jsem mohl dělat, bylo čumět na větve ve vrcholcích stromů.

Co ti řekli doktoři jako první a co to pro tebe znamenalo?
Řekli mi, že mám velké štěstí, že stačilo málo. Nalomený obratel 4-5 plus plotýnka vytlačená do míchy. Ta tlačila tak, že mě ochromila na půl těla. Takže mě budou operovat krk po operaci zepředu, kdy mi dali novou plotýnku a sešroubovali obratle. Vůbec nebolel a je hybný bez problémů. Svalstvo ochablo a nemohl jsem stát ani sedět. První týden jsem ležel na ARU a pak sem se teprve začal zvedat. Noha cca do měsíce byla už dost dobrá a mohl jsem chodit bez berle. Vcelku rychle jsem začal vše kompenzovat levou rukou, pravá nefungovala – “ruko zvedni ten míček” – byla moje hláška při tréninku.

Co na to tví blízcí?

Samozřejmě byli v šoku. Ale když viděli, že žiju a krom jizvy na krku mi nic viditelně není, byli v klidu a drželi mi palce.

Cítiš podporu i od scény a přátel? Pomáhá ti to?
Podporu cítím velkou. Pořád si s někým píšu a volám. Lidi se za mnou stavují a to hodně pomáhá. Ale nejvíc mně podporuje moje holka Radka. A toho si vážím, protože to nemá lehké, ale zvládá to a už se moc těším, až budu doma.

Jaký je tvůj aktuální stav a co tě ještě čeká?
Momentálně jsem 14dní v Hrabyňi na rehabilitacích, předtím 2 měsíce na fakultce. Teď už chodím celkem obstojně a rehabilituji ruku, abych udržel tužku a dokázal něco napsat. Ruka se musí ještě dost naučit. Rehabilitačních pomůcek tu mám dost od bazénu, tělocvičny, posilovny, keramiky, po Ergo a fyzioterapii. Prostě jsem v jednom kole. Celkem se bavím příběhy na Instagramu, tím se dá zabít dost času. A co mě čeká – cca měsíc až dva cvičení. Ale bude to dřina. Rameno je slabé a občas mi lupe, lopatka je taky slabá, ale když si vezmu, že jsem mohl být minimálně na vozíku, tak jsem rád že jsem dopadl takhle.

Uvidíme tě ještě na kole tak, jak tě známe?
Toť otázka. Já doufám, že ano. Kola se vzdát nechci. I na snowbaar doufám, že se ještě dostanu, i na festku a dirťáka. Ale nejvíc se těším na enduro…

Je nějaké poučení, které sis z toho vzal?
Tak jistě. Helma je fajn věc. Nemít ji, asi bych tu nebyl. A doufám, že jsem si svou smůlu již vybral.

To bude asi vše, ale pokud bys chtěl něco doplnit, neváhej. Moc ti držíme pěsti a doufáme, že budeš brzy v plné síle! Pokud chceš někomu poděkovat nebo něco vzkázat, máš prostor. Díky za tvůj čas
Chtěl bych poděkovat ještě jednou Radce. Že to tak dobře zvládá a že si cením všeho, co pro mě dělá. Také všem, co mi psali a posílali energii na ARO, kde ty chvíle byly fakt dlouhé. Taky doktorům, co mě operovali a udělali mi to tak, že mě krk nebolí. Ošetřovatelům, co mě postavili na nohy a měli semnou trpělivost při zvedání míčků.
Chtěl bych taky poděkovat 200%life energy a také pharmasuisse.cz a Konopnému tátovi za pomoc při hojení. A také děkuji fdfbikeshopu a snowbaaru za podporu. Jak hmotnou tak duševní. Díky a brzo někde na kole!

Na víkend doma #ostravanka #coffee #domov #laska #skti

A post shared by filip kamidra (@filipzena) on