Nestojí za ním žádný velký tovární sponzor a přesto se Diego Caverzasi dokázal vytáhnout na absolutní špičku v FMB World Tour. Tento italský shredder platí svoje cesty po světovejch závodech FMB z peněz, které během sezóny vyhraje a vydělá jako mechanik v obchodě! Zjisti, kdo je Diego Caverzasi, co poslouchá za hudbu a jestli má rád kočky?!?

Kdo je Diego Caverzasi?
Diego je zábavný 23 letý dítě ze severní Itálie, který žije svůj sen – být profesionálním MTB jezdcem. Moje dobrodružství ve světě “triků” začalo v mých 8 letech v malém bikeparku poblíž mého domova. Vždy jsem byl hodně soutěživej, ve všech sportech. Pamatuju si, že můj první závod jsem jel v 10 letech a první FMB, když mi bylo 16.

Jsi Pro rider na plný úvazek, nebo musíš tuhle aktivitu kombinovat s nějakým jobem?
Pracuju v bike shopu jako mechanik, zhruba už 2 roky. Není to full-time, ale umožnilo mi to poplatit všechny moje cesty po contestech za poslední rok.

Poslední roky patříš mezi špičku atletů ve slopestylu, ale stále jako jeden z mála nejsi pod továrním sponzorem. Jak těžké a finančně náročné je cestovat po světě a jezdit největší FMB World Tour contesty bez takové podpory?
No, díky dobře organizovanýmu FMB systému jsem mohl cestovat a financovat to poměrně snadno. Díky prize money pro top 10 jezdců můžeš poplatit alespoň cesty, ovšem za předpokladu, že jste vždy ve finále.
Je zřejmé, že pokud na to nemáte a nejste “konkurence schopní” nedává pro vás smysl, tlačit se do každého eventu. Bez továrního sponzora musíte prostě zvažovat mnohem víc věcí.

Často se pod článkama objevují komentáře, že jsou Slopestyle / Dirt Jump atleti málo placení. Je jasné, že existuje mnoho různých kontraktů, podmínek,… jak se na to díváš ty?
No, tak to je nejspíš pravda. To co děláme je opravdu nebezpečný a každý z nás se snaží pokaždé posunout o kus dál, posouvat limity. Vystavujeme se tak většímu a většímu riziku pro dobrou show.
Všechno je založený na sponzorech, propagaci a záleží na tom, jak dobře dokážeš prodat sám sebe, svůj obraz.

Diego Caverzasi

Tratě na eventech jsou každým rokem větší a někdy je problém pro ridery dát dohromady čistou jízdu, bez pádu. Jak se s tím pereš ty? Sedí ti takové tratě? Zdá se, že ti to moc starostí nedělá potom co jsi na Crankworxu posílal frontflip barspin z boneru logu, to bylo celkem dost!
To bylo hodně veselý “smích”, napadlo mě to při trénování v Air Dome ve Whistleru, pár dní před finále. Je tam Boner Log do molitanu, tak jsem zkusil pár frontflipů a přišlo mi to celkem lehký, byl tam nějaký čas navíc, tak jsem hned přemýšlel co bych mohl přidat.
Velikost skoků je vždycky podobná, ale to pro nás to není problém. Neupravenej měkkej povrch, vítr, slunce v očích… to nám ztěžuje život! Díky tomu neposkládáš jízdu, chybuješ.

Oznámil jsi nové spolupráce, za koho teď jezdíš?
Snad i díky hlasateli na eventech jsem konečně našel několik dobrých sponzorů.
Ze všeho nejdřív, mým největším sponzorem je RIRI, švýcarská firma, která je zaměřena na výrobu Zipů a patří mezi největší na světě. Dalším sponzorem je Michael David Vinery a Cranked Naturals dohromady, to bylo celkem překvapení, ale je super s nimi spolupracovat.
Z bike scény jezdím za HT pedals, Industry Nine, Ride Formula a Cachet Bikes.

Cranked Naturals, to bude asi zdravá výživa co? Žiješ nějakej super zdravej životní styl nebo se snažíš držet nějaký rozumný balanc?
Zdravej životní styl není pro mě “smích” prostě jím všechno co mám rád. Jasně, posiluju – trénuju, aby moje tělo bylo připravený na pády. Nejvíc ale trénuju na kole a to byla vždycky moje priorita.

S kolem jsi procestoval svět po všech možných eventech. Není to jenom o eventech, je tu vždy prostor si daná mísa užívat i mimo závodění. Kam se rád vracíš?
Viděl jsem už hodně zajímavých míst, ale nad jedno místo není víc… je to západní strana Kanady, Vancouver, Whistler, Sunshine Coast. Pravděpodobně místo, kam bych se chtěl jednou odstěhovat.

Máš nějaký MTB sen, kterého se nevzdáváš a chtěl bys ho uskutečnit?
Mám, to je jasný, bez snů a cílů jsme jenom lidi na zemi, ale nemůžu vám říct jaký nebo se mi nikdy nesplní “smích”.

Bleskovky

Jaký songy máš teď na předních příčkách svýho playlistu?

Manafest – Turn It up

Kid Kudi – Embrace the Martina

Vyber si jedno zvíře a řekni nám proč?

Kočky, protože si žijou nejlíp “smích”

Nejhorší crash?

Nejspíš Crankworx Innsbruck 2016, byl jsem z toho hotovej ještě 3 dny potom.

Jsi v hororovém filmu. Budeš se dívat na Muzikál ze střední 1 nebo na 50 odstínu šedi (řekněme, 6-hodinovej maraton, zní to dost hororově)?

Bože ne! Nikdy v životě!

Máš rád MTB street a parkové ježdění? Sleduješ někoho?

Jo to mám! Sledoval jsem Adama Haucka hodně dlouho a řekl bych, že Martin je jeden z nejlepších v parku.

A co BXM, sleduješ to nějak?

Mám hodně rád parkové ježdění, jsou několik let napřed oproti MTB, je to jako dívat se do budoucnosti.

Jaký máš plány do budoucna? Chceš něco změnit nebo máš nějaký cíle?

Dávám si vždy hodně vysoké cíle. Když se mi je povede zrealizovat, tak to poznáte hehe!

Vždycky se najde nějaký dream trik, který chceš odjet. Vždycky to zabere mnoho času, ale já na nich pracuju a chci je poslat všechny!

Cokoliv bys chtěl říct, můžeš…

Díky za rozhovor! Připravte se na novou sezonu! 🙂

Teď už znáš Diega, tak mu nezapomeň v nové sezoně fandit a podívej se na jeho cestování po světě v sestřihu, kde uvidíš všechny FMB Tour zastávky, jeho dirtovou zahradu a taky spoustu zábavy, když se Diego zrovna netočí hlavou dolů!

© David Langer – NSR | Diego Caverzasi | Photo – RichK Photography, Klaus Polzer