Když jsme byli pozvání na Outdoortrophy do Bregenzenwaldu v rakouském Vorablergu, moc jsme netušili, oč vlastně půjde a co nás zde čeká, tedy kromě nádherné horské přírody. Po příjezdu se nás ovšem ujal Bernhard Hagen, který nás pozval a měl na starost média a vše nám začal postupně vysvětlovat.

Jedná se o maraton, který začíná během do prudkého kopce o délce 12 kilometrů, kde v poslední fázi spíš lezete po čtyřech. Následně ze zdolané výšiny plachtíte vy nebo váš kolega na paraglidu co nejrychleji dolů (asi 10 minut), kde se opět předá štafeta dalšímu z týmu. Ten závodí na divoké řece, kde začíná skokem ze čtyřmetrové rampy a nakonec si poslední z týmu hodně náročné kolečko v crosscountry, které měří 30 kilometrů.

Kategorie jsou různé. Buď se rozdělíte genderově v různých věkových kategoriích a každý člen vyniká v něčem jiném. To, čemu se kdo věnuje obvykle poznáte snadno. Běžci jsou velmi hubení a kajakeři zas docela rampy. Jsou tady ovšem i tací, kteří si dají celý maraton sólo a jednou se dokonce stalo, že nejlepší sólista byl rychlejší než jeden z týmů.

Hlavním důvodem tohoto výletu ale byla překvapivě velká účast českých závodníků, kteří sem jedou kvůli dvěma dnům několik stovek kilometrů a pak zase zpátky, například z Brna či Ostravy. Důvod, proč jedou takovou dálku až sem, vás možná překvapí. Podobné štafety v Česku totiž nemáme a celkově ve střední Evropě je jich jen pár. Díky tomu se ale členové soupeřících týmů věrně znají a bojují spolu nejen o ceny, ale i v přátelském překonávání jeden druhého.

Celkově tak panuje celý víkend velmi pohodová atmosféra a po vyčerpávajícím souboji samozřejmě nechybí slavnostní zakončení a večírek ve srubu přímo u řeky v cílové rovince, kde si příjemně popovídáte s kýmkoli. Pokud se budete chtít zdržet a místní přírodu si vychutnat po svém, kolo rozhodně nenechávejte doma! Podmínky na bajkování jsou zde ideální jak ke kondiční jízdě po cyklostezkách u silnice, tak lesem od lehčího XCčka až po kamenité endurko. Co nás ještě velmi zaujalo byla místní architektura, která spojuje klasický rakouský styl s moderním čistým vzhledem. A když jsme u klasiky, tak nejen tu tvoří v rakouských horských vesničkách rodinné sruby a haty, kde můžete zakusit domácí produkce mléčných i masných výrobků, bio piva a pálenek. Vaše aktivní dovolená zde zaručeně dostane zcela jiný rozměr.

Více informací najdete na: http://www.outdoortrophy.com/de/