Co by to bylo za trialovou sezónu, kdyby se nejel trialový závod v Horšovském Týně, který je již tradičním hostitelem prvního závodu roku, a který vždy přinesl něco zajímavého. Vzhledem k zimnímu období, kombinaci překážek, které jinde prakticky není možné vidět a zimnímu spánku některých jezdců není nouze o překvapení.

Poslední sobotu v únoru se tedy konal Halový pohár pod hlavičkou Českého svazu cyklistiky, nově nesoucí název Trial cup Čech, což je označení vyjímečných závodů, které jezdcům umožní získat individuální tituly, narozdíl od seriálu závodů Českého poháru.

Závod se jel dle pravidel Trialu pod Českým svazem cyklistiky (UCI) s možností úprav orgranizátorem, které jsou možné právě v rámci Trial cupů.

TJ Dynamo připravilo neuvěřitelných 8 kontrolních úseků, které se skládali převážně z dřevěných překážek a to hned ve dvou kolech. Okolo jedenácté hodiny závod začal a bylo opravdu na co koukat. V kvalifikaci
se představila téměř kompletní česká špička, včetně našich nejlepších jezdců z okruhu světových pohárů, ale do finále se prodrali i černí koně závodu, což se stává téměř tradicí Horšovského Týna.

V kategorii ELITE 20“ si nejlépe vedl Blanenský jezdec Vašek Kolář, který potvrdil svoje kvality
na dvacetipalcových kolech a ukázal svých pár stylových prvků, které zvládá skutečně na jedničku s hvězdičkou.

V horských kolech nebo-li ELITE 26“ si nejlépe vedla naše současná jednička mezinárodního
UCI rankingu Vlastislav Kabeláč Čiháček, který byl ale zařazen na startovní listinu mimo pořadí. To bylo zapříčiněno experimentem v podobě startu na 24´´ palcovém kole
značky KABRA. Díky organizátorovi z Horšovského Týnu tak bylo možné poprvé vidět tento typ kola v Trialovém závodě na území ČR.

Do finále postoupilo nejlepších 5 jezdců z každé kategorie a závodilo se na upravených 3 úsecích. V elitě malých kol došlo na bitvu trojice Kolář, Puffer a Jeřicha. Zvítězil Vašek Kolář před Budějovickým nadějným talentem Dominikem Pufferem a Říčanským Petrem Jeřichou.

Finálovou jízdu horských kol zajel nejlépe Ostravský jezdec Petr Wašniovski, který se do finále málem nepodíval a stal se oním černým koněm. Finálová jízda
mu ale sedla ze všech nejlépe a bral zasloužené vítězství. O druhém a třetím místě
se muselo rozhodnout exhibičně jízdou sekce na čas, neboť Roman Chvojka a Michal Budský měli stejný počet bodů. První začal Michal Budský a náročnou finálovou sekci doslova prolétl za 38s! Roman Chvojka rychlosti moc nedává a tak díky chybě na jedné z překážek odevzdal stříbro Michalovi.

Z domácích jezdců si nejlépe vedl Šos v ELITĚ 20“ , který skončil na 4.místě a Tomáš Kaufman v horských kolech, který také obsadil 4.místo. Oba ukázali vzestupnou tendenci místního trialu a zkušenosti ze závodů Evropského poháru UCI.

Po finále si jezdci při vyhlášení přebrali prize money a ceny
v hodnotě 20.000,- od sponzora závodu firmy Trialshop.cz. Závod dále podpořilo : Město H.Týn, Lion graphic, Arcom a Reha-Arnika s.r.o..
 

Výsledky finále:

 

ELITE 20“

1.místo – Vašek Kolář – Blansko

2.místo – Dominik Puffer – České Budějovice

3.místo – Petr Jeřicha – Praha

4.místo – Petr Šos – H.Týn

5.místo – Richard Lochman – Březová

 

ELITE 26“

1.místo – Petr Wasniovski – Ostrava

2.místo – Michal Budský – Praha

3.místo – Roman Chvojka – Praha

4.místo – Tomáš Kaufman – H.Týn

5.místo – Marek Petrásek – Praha

 

Závody Trial cupů přináší překvapení, možnost stavět netradiční a nenáročné překážky ve spojení s možností experimentování ze strany organizátorů. Tato první vlaštovka v podání TJ Dynamo nebude rozhodně poslední.
 

Video ze závodu formou menšího dokumentu z pera Horšovského guru a JUDO letce Petra Šose naleznete níže.

 

Trial Indoor Cup CZ vol.1 from Petr Šos on Vimeo.