V červenci roku 2010 utrpěl britský biker Dan Atherton hrůzostrašné zranění. Nehoda na jeho vlastní dráze v severním Walesu, kde zkoušel nové triky, skončila zlomeným horním krčním obratlem, který drží celou váhu hlavy. No prostě nejhorší možné zranění, které může biker utrpět a přežít. Veškerou svou horlivost a odhodlání, které vkládá do svého ježdění, teď Dan potřeboval k tomu, aby se dal co nejdříve dohromady.

Během nekonečných měsíců s ortézou na krku, kdy musel být v naprostém klidu a oželet své běžné šílené aktivity, zažil Dan spoustu momentů, kdy mu bylo hodně úzko. Na druhou stranu měl i spoustu času na přemýšlení. Danovo odhodlání, že se prostě uzdraví, bylo ještě obohaceno o jeho touhu se vrátit na tu nejvyšší úroveň sportu, ve kterém už toho tolik dokázal.
20. ledna 2011 Dan obdržel výsledky posledního skenu CT, které mu předal doktor Robert Bray, specialista na páteř a míchu. Dana v nemocnici doprovázel jeho osobní trenér Darren Roberts, který podal toto vyjádření:
"Všechny zlomeniny se zahojily a ty jemné úlomky kostí, které se při fraktuře odštíply, se postupem času vstřebají do tkání. Hrozila tu možnost, že budou muset být odstraněny další operací, ale naštěstí k tomu nemuselo dojít. Mnohem důležitější ale je, že doktor Bray vyslovil to, na co jsme všichni už od července 2010 čekali – Už můžeš jít Dane, všechno se zahojilo. Vyskoč zpátky na kolo a jezdi nadoraz jako dřív. Pokus se to ale už víckrát nezlomit."
Dan je zpátky na kole a v plném tréninku. Toto se zatím nemohlo pokládat za samozřejmost, protože šlo o zranění krčního obratle.
Díky sílovému a kondičnímu tréninku se snaží dostat zpátky do závodní formy naskočit do druhého kola série světového poháru ve Fort William ve Skotsku. Soustředí se hlavně na downhill a chce dostat své kolo Commencal Supreme zpátky na stupně vítězů, kde si to užíval před svým zraněním.
Team manager Animalu Steve Kitchin to celé okomentoval takto: "Znám Dana už skoro 10 let a musím říct, že Dan patří mezi ty nejodhodlanější a psychicky nejsilnější sportovce, se kterými jsem kdy pracoval. Když nám řekli, že existuje šance, aby se Dan vrátil k závodění, neměl jsem žádné pochyby, že to dokáže. Jediné, co mě překvapilo, bylo to, jak rychle to dokázal. Ještě má před sebou dlouhou cestu, ale věřím, že se vrátí silný a soutěživý. Je to v jeho Athertonské krvi!"