Dva dny staré video na Youtube, kde nahání bikery v bikeparku Malino Brdo na Slovensku medvěd má už přes čtyři milióny shlédnutí, což je poměrně významné číslo.
Pokud se o situaci s medvědy začnete blíže informovat, najdete například článek z minulého roku, kde aktuálně.cz uvádí, že medvědi se na Slovensku přemnožili a je jich tam asi 1300 a že budou žádat odstřel.
Nicméně my jsme šli přímo ke zdroji a zjišťovali, jak je tomu konkrétně v tomto středisku a údajně se jedná o první takový případ.

Nicméně, zde je pár rad, jak se při střetnutí s medvědem zachovat:

1. Předcházejte setkání s medvědem
Držte se turistických tras. Pokud procházíte nepřehledným terénem, mluvte nebo si zpívejte, případně se ozvěte různými „nepřírodními“ zvuky (cinknutí kovových předmětů, např. turistických holí), aby o vás medvědi včas věděli a měli možnost se vám vyhnout.
Při pohybu terénem buďte ostražití především ráno, večer a v noci, kdy jsou medvědi nejaktivnější, ale též během dne v husté vegetaci, kde mohou odpočívat, a blízko zdrojů jejich potravy (borůvky, maliny, zdechliny zvířat aj.). Dejte jim vědět, že přicházíte – ozvěte se hlasem, co chvíli zlomte nějaký klacek nebo jím ťukejte o stromy.
Dodržujete zákaz vstupu do přírodních rezervací a klidových oblastí a zákaz sběru lesních plodů v těchto místech. Respektujte medvědí domov stejně, jako medvědi respektují ten váš.
Nenechávejte v přírodě ani poblíž tábořiště žádné zbytky jídla. Rozbalte jen tolik jídla, kolik sníte.

2. Při setkání s medvědem zůstaňte klidní
I přes zuby, drápy, váhu a sílu, kterou medvědi disponují, nezaměřují se na zabíjení a pojídaní lidí. Člověku se snaží raději vyhnout, pokud o něm vědí.
Vyhněte se i vy medvědovi, kterého potkáte a zatím o vás neví. Tiše se vzdalte a kontrolujte medvědovo chování.
Pokud si vás medvěd všiml, pravděpodobně se bude snažit utéct. Nedívejte se medvědovi přímo do očí (to si může medvěd vyložit jako záměr k útoku a reagovat protiútokem). Raději se odvraťte a předstírejte, že medvěda nevidíte, mluvte klidným hlasem, po očku sledujte medvědovo chování a pomalu se vzdalujte. Neutíkejte!
Pokud vás medvěd sleduje, upusťte kus oděvu nebo jiný předmět, který může upoutat jeho pozornost.
V žádném případě se nepokoušejte medvěda odehnat – nevykřikujte, nemávejte rukama nad hlavou. Jenom byste tím připoutali jeho pozornost.
Když se medvěd postaví na zadní, není to žádné výhrůžné ani útočné gesto, jak se někdy mezi lidmi traduje. Je to proto, že chce mít lepší rozhled (má slabý zrak) a vítr, aby mohl čichem dobře identifikovat, s kým se potkal. V takovém případě je tedy potřeba zachovat klid, pomalu odcházet z místa setkání a případně při tom mluvit hlubokým klidným hlasem, aby medvěd poznal, že jde o člověka. Většinou pak ihned uteče.
Pokud by vás medvěd napadl, nepokoušejte se utéct, ale klekněte si na zem, sbalte se do klubíčka, rukama si chraňte krk, lokty dejte ke kolenům. Chráníte si tak životně důležité orgány. Dokud medvěd neodejde úplně pryč, nehýbejte se a neodcházejte. Medvěd útok často jen předstírá, a pokud se nebudete aktivně bránit, ztratí o vás zájem.
I setkání s medvědy na krátkou vzdálenost jen velmi zřídka vedou k útoku, nejčastěji medvěd hned uteče.
Medvěd dokáže zabít jednou ranou krávu. Přestože například na Slovensku každým rokem dochází k napadení člověka, nebývají tato zranění smrtelná. Medvědi nemají v úmyslu lidi zabíjet, bojí se nás stejně jako my jich. Při překvapivém setkání s člověkem se cítí ohrožení, a pokud nemají kam utéct, chtějí se bránit. Proto je nejlepší přímým konfliktům s medvědy předcházet dodržováním výše uvedených rad.

Zdroje:

Kontakt