Malé rakouské městečko Leogang každej správnej biker zná díky světovýmu poháru v downhillu. UCI si tuhle lokalitu nevybralo letos po šesté jen tak. Středisko se nachází ve spolkové zemi Salzbursko, v Rakousku. A nejen, že leží ve velmi malebném horském prostředí s čerstvým vzduchem a vodou tak čistou, že se dá i pít.

Při toulkách na kolech i pěšky se člověku otevírají dechberoucí scenérie alpské krajiny – světle zelená údolí, nad nimi tmavě zelené pásmo lesů a nad nimi šedé kamenné stěny horských masivů, kde lze ještě na začátku léta spatřit nezřídka zbytky bílého sněhu.

Cesta sem je už za hodinu lemována krásnými horami a trvá asi pět hodin. Poslední kilometry už nechcete být řidičem, protože krajina poutá veškerou pozornost. Po příjezdu se můžete ubytovat v jednom z hotelů, které jsou obvykle s jídlem po celý den, možností relaxu v sauně a odpočinku v bazénu.

My jsme navštívili hotel Der Löwe a je nutno říci, že lepší zázemí zde rozhodně nenajdete.

V bikecentru Sport Mitterer je obrovská nabídka kol. Všechna kola jsou obecně vyššího standardu. Fanda MTB si zde bude připadat jako malé dítě v cukrárně.
Hardtaily, celopéra, XCčka, all-mountain ale i plnokrevné downhillové speciály. Pro odpočinkový den si můžete zapůjčit také e-bike třeba na single track nebo cyklostezku. Těmi je údolí zcela protkáno a na aktivní odpočinek je to opravdová pastva pro oči, protože většinou vede kolem potůčků, řek a samozřejmě pohoří a skalnatých hor.

Kolo si můžete zapůjčit od 30-ti euro za den a kromě kol si lze půjčit i všechny druhy doplňků – páteřáky, integrálky apod.

Zdroj: Facebook Bikeparku Leogang

Biker si může říct, že jede prostě jezdit a nic jinýho ho nezajímá. To by byla ovšem velká škoda! Místní podmínky totiž vedly obyvatele k lokální produkci veškerých potravin a nápojů, a to v bio kvalitě. Takže pokud si dáte den odpočinku od downhillu a vydáte se do hor, narazíte na horské sruby, takzvané Haty a Almy. Součástí většiny z těchto horských stavení je vlastní hospodářství, které se na produkci takových potravin a pokrmů z nich specializují. Takže si po túře dáte bio pivo (3,80 euro), nebo na zahřátí typickou zeleninovou polívku (4 eura) se sýrovým pukem, obložený talíř z uzeným, sušeným a fermentovaným masem či sýrem (10euro) a uprostřed vás jako tečka na konec čeká domácí šnaps.

Zdroj: Fotogalerie hotelu Der Löwe

Po tomhle zážitku si dáte zmiňovanou saunu, bazén, dobrou večeři a můžete jít na kutě. Na druhý den ready a svěží vyrazit opět do areálu. Ten nabízí kromě downhillu různé obtížnosti také pumptrack, slopestyle i airbag. Nahoře, vedle legendárního rozjezdu, který znáte z videí na místráku, můžete vyzvat Flying Fox, což je lanovka, na které se jede v leže střemhlav dolů do údolí. Let trvá 1-1,5minuty, nejvyšší bod má 120 metrů a největší rychlost na ní lze nabrat 120km/h. Je to trošku jiný druh adrenalinu.

Je zde také typické tradiční zahájení léta, které se koná na nějakém pěkném místě. Letos to bylo u jednoho z mnoha horských jezer v Lungau.
Sice byly 4°C a pršelo, ale jak se tady brzy naučíte – neexistuje špatné počasí, ale pouze špatné oblečení.

Celkově se dá návštěva Leogangu shrnout na nezapomenutelný zážitek. Můžete vyrazit buď s kámošema, nebo klidně s celou rodinou. Lidé jsou tady velmi přátelští a i cizince sami od sebe pozdraví „Grüss Dich!“ nebo „Grüss Got!“ (pozdrav Pámbů). Domluvíte se zde bez problémů anglicky, lépe německy, ale vzhledem k lokaci jsou zvyklí i na francouzštinu. V turistickém centru rádi doporučí průvodce i konkrétní místa, která byste chtěli navštívit dle požadavků a nároků. Když máte štěstí, tak v Hatu potkáte tančit majitelku na stole či trámu střechy a zažijete velmi vřelou pohostinnost.