Erik Figar společně s Honzou Hanzlíkem navštívili BMX Fest, který se jel 4.12. 2015 na Maltě. Tam se více, nebo teda spíš nejvíce dařilo Erikovi, protože přivezlo luxusní první místo. Proto jsme si nemohli pomoct a nezeptat se ho, jak se mu tam celkově líbilo.

IMG_4643

1. Čau Eriku, patří ti velká gratulace za luxusní český reprezent. Park ti musel hrozně sednout, jak to tam vypadalo?
Ahoj, předem teda moc děkuju, sem rád že se mi podařilo získat první místo na zahraničním závodě. Co se týče parku, rozhodně to nebyl park jako na většině evropských závodech, kdy je připrave pouze pro tu danou událost. Je to vlastně největší krytý bikepark na Maltě, ani není postavený od nějaký firmy. Je to spíš podomácku postavený park, což mu ale určitě neubírá na hodnotě, protože jak všichni víme, kolikrát je lepší si vymyslet a postavit rádius sám, protože sami jezdci ví nejlíp, jak má překážka vypadat. Nicméně abych nebyl o parku jen pozitivní a vnesl do toho trošku kritiky, dost velký problém mi dělala střecha. Park by byl opravdu suprový, nicméně střecha bránila mnoho jezdcům včetně mě pořádně vyletět a nebo skočit nějaký parádní transfer.

2. Jakým stylem se jel závod a co se ti v něm povedlo a co naopak spíše nepovedlo. Vždycky máš určitě rozmyšlenou jízdu, vyšlo ti vše?
Závod se jel prakticky jako každý jiný. Dvě jízdy + last trick, tak jak jsme na to zvyklí prakticky všichni a všude. Ohledně mé jízdy, samozřejmě, naplánovanou ji mám prakticky vždy (kromě minirampy, kde fakt improvizuju :D). Jízda se mi povedla prakticky celá, ikdyž, vždycky si ji plánuju delší a pak něco vynechám. Myslím, že je lepší mít v plánu dlouho jízdu a zkrátit ji, než mít krátkou a pak domýšlet triky během jízdy. Radost sem měl rozhodně z last tricku, při kterém sem hned z první odjel whip to whip back přes funbox. Odjet trik, který máte přichystaný jako last trick a o kterém víte, že nemusí vůbec vyjít a ještě k tomu padne na první pokus… to udělá člověku vždycky radost.

12351070_1114393961906916_1370866644_n

3. Jaká známá jména jste tam potkali
Chris Doyle, JB Peytavit, Ben Basford, Alexander Rudenko, Charlie Ash…. k tomu asi ani není co dodat

4. Co tam padlo jako best trick a od koho?
Alexander Rudenko – 54O drop z dopadu funboxu přes celý fun na druhou stranu. Když otevřeš facebook a zadáš BMX Fest – Xmas Edition International Event, někde to tam rozhodně najdeš. Do teď pořádně nechápu jak to mohl udělat, i kdybych to skočil jen rovně, asi bych si zlomil obě zápěstí a minimálně rozhodil výplet 😀 ale tak co, je to Ukrajina, hned vedle Ruska, oni to mají prostě v genech.

5. Jaké máš nejlepší a nejhorší zážitky?
Heh. S těmi nejlepšími to bude na dlouho, celý trip byla vlastně taková velká dovolená, parádní počasí, jiná kultura, skvělí lidé po kopě na jedné akci. Asi nemám přímo nejlepší zážitek, je totiž až moc z čeho vybírat. Co se týká toho nejhoršího 😀 asi bych vypíchnul Maltské silnice. Ne jen, že tam jezdí vlevo (což opravdu není příjemné když přiletíte z Čech), taky tam nikdo neřeší omezení rychlosti, blinkry, nebo třeba drogy za volantem. Abych byl vlastně úplně upřímný člověk který nás vezl do parku už sice 5 let řídil, nicméně měl řidičák jen měsíc a za volantem pil sprite s vodkou 😀

12348745_1114393888573590_253078715_n

6. Je známo, že s Honzou to umíte dost rozjet na afterkách, jaká byla na Maltě?
Taky dost ošemetná záležitost 😀 na Maltě vlastně Afterka ani tak nějak nebyla, oni tam pijí prostě od rána do večera. Když jsme s honzou vstali a šli třeba na snídani sednou do parku, většina tamních jezdců už popíjela rum s kolou a chystala se na večer. Jinak Malta není zrovna nějak velký ostrov, a tak tam nemají klub sem a tam, prostě je mají jednoduše všechny na jedné ulici, je to něco jako taková Maltská Stodolní. Nicméně každý večer samozřejmě nezapomenutelný, na Maltě jsou party dost rozjeté a jezdí tam dost lidí na dovolenou či víměnné pobyty, no a jelikož na druhý den nechodí do práce, co asi tak můžou večer dělat 🙂

7. Chystáš se příští rok zase?
Rozhodně! Příští rok mám obecně v plánu objet více závodů, jednak jsou to nenahraditelné zkušenosti do života, a jednak nezapomenutelné zážitky. Na Maltě tak ani nešlo o závod, spíš o to setkat se s lidma, zajezdit si, užít si parádní týden a těšit se na příští rok. Takže pokud by někdo například z českých jezdců(i těch menších, jeli se i amatéři) přemýšlelo, rozhodně ať to zkusí!

IMG_4720

8. Něco na závěr pro ostatní ridery, kteří tam nebyli?
Závěrem bych asi rád řekl, že bmx nebylo nikdy o rivalitě, dosáhnutí sponzoringu, nebo o tom stát se slavným s miliony lajků na facebooku. Chápu, že jsou dneska sociální sítě tak rozjeté, že se z nich dozvíte skoro vše. I přesto ale, ať už se jedná o velký závod v zahraničí a nebo jen menší závod v Česku, nemyslete si, že si to užijete stejně dobře, jak u online přenosu tak přímo tam. Radši si ušetřete peníze na to abyste byli nějaké akce součástí, než abyste si šetřili na nový mobil, na kterém můžete závod sledovat online. BMX vždycky bylo, a vždycky bude o těch nejlepších zážitcích v životě, které vám už nikdy nikdo nevezme.

Edit kluci natáčeli kamerou Lamax X8 Electra.