Author AG Lab rider Jirka Fikejz neustále postuje příspěvky z ježdění na svůj Facebook, a to i v zimě. Jeho přístup ke kolu celkově působí opravdu profesionálně a z následujícího rozhovoru na Vás dýchne fakt, že rozhodně ví, co dělá.

1. Jakou jsi měl sezónu 2016? Jak jsi dopadl na závodech a ze kterých/kterého máš největší radost a ze kterého naopak nejmenší?
Závody jsem kombinoval v enduru, XC a maratonu. Mám radost, že jsem se i částečně dokázal prosadit i mezi chrtama, protože to dalo obrovský kus práce a přitom mi v trailu zůstala potřebná rychlost a flow. Na XC jsem odjel MČR v maratonu jen tesně za top 30 a dokázal i vyhrát pár menších závodů, takže tam doufám v další progres. Do endura jsem naskočil v druhé polovině sezony a klaplo to na výhru při prvním mistrovství Slovenska v Granč-Petrovcích a první flek v závěrečném podniku Enduroserie v novém závodě v Klínech. A tam to byl fakt boj, hlavně s nekompromisní tratí a počasím. Mám radost i z tradičního 300km tréninku na konec sezony, který vyšel v rekordním čase. Negativně bych asi hodnotil jen Rychlebské enduro, kde jsem se cítil fakt parádně a rozjeto to bylo taky na jedna, ale defekt byl proti. Další smutnou událostí bylo množství lidí, kteří nás navždy opustili nejen z bike branže. V tom byl 2016 hodně zlý.

2. Od jaké zkušenosti se nejvíc odrazíš do sezóny 2017?
Loňská sezona byla velkou školou, naučil jsem se toho velkou spoustu. Změnil jsem tréninkové postupy, začal konečně s tréninkem podle wattů a to otevřelo neskutečné možnosti, jak ladit zátěž a celkově svůj organismus lépe pochopit. To jsou věci, které se prostě musí zažít, aby člověk správně pochopil. Tyhle znalosti mají cenu zlata. Jsem rád, že toho můžu využít, mít všechno lépe pod kontrolou, učit se a zlepšovat se. Člověk nesmí být moc chamtivý, protože se to i v cyklistice může vymstít. Naučil jsem se jít postupně a netlačit tolik na pilu. Prohru se soupeřem neberu jako neúspěch, ale hlavně jako motivaci pro další práci. Velkým neúspěchem je pouze osobní selhání a to se snažím právě usilovně řešit a pořád na to myslet. Neustálá zdravá nespokojenost sám se sebou není od věci, makat a zlepšovat se dá pořád a v každém věku.

3. Co máš v plánu v tomto roce objet a dokázat?
Hlavní cíle jsou MČR v maratonu i enduru, kde budeme mít premiéru. Chci samozřejmě zajet co nejlépe půjde. Rád i něco vyfotím nebo natočím pár záběrů. Nejdůležitější cíl je ale zůstat hlavně zdravý, zlepšit svoje parametry a patřit k nejrychlejším jezdcům na trailu.

4. Dáváš i tripy do zahraničí? Pokud ano, který tě napadne jako první a proč?
Byl jsem jenom na soustředění v okolí San Rema a pak v březnu na dalším v oblasti Gargano v Itálii. Bylo to ale hlavně na zlepšení fyzičky, klasické rozjetí před sezónou. Rád vzpomínám na každý delší pobyt v zahraničí, Španělsko a Andorra jsou nádherné. Ty podmínky můžeme občas jen závidět.

5. Plánuješ i tuhle sezónu někam vyrazit? Jestli ano, kam to bude a proč?
Rád bych vyjel právě do San Rema, protože jsou tam nekonečné stoupání na silničku, ale i parádní traily směrem dolů, trénuje tam spousta profíků a je jasné proč. Nechci nikam létat protože potřebuju několik kol a spoustu věcí. S autem je to mnohem lepší.

6. Jde vidět, že poctivě dřeš. Nebojíš se vytáhnout kolo dohlubokého sněhu a trénovat. Z čeho se celkově skládá tvůj trénink a podle čeho sis jej sestavil?
Snažím se hodně řídit citem a zkušenostmi ostatních jezdců, trénink si skládám sám a měním i v průběhu, podle toho, jak se cítím. Hodně se to taky odvijí od toho, co mám v plánu za akce. Jelikož dělám víc disciplín, tak je to složitější. Nejdůležitější je být neustále připravený a zdravý s motivací. Naprostý základ je mít vybudovanou kvalitní základní vytrvalost a na tu budovat vhodnou intenzitou další formu. Na enduro je lepší zařadit pár bikeparků, aby člověk neztratil flow v rychlosti a uměl to kolo ovládat. Na maraton zase hlavně perfektně vypracovaný práh a umět na něm vydržet velmi dlouho a mít znalosti o taktice i vlastních možnostech. Teď s tréninkem podle výkonu to je mnohem lepší, vím přesně na čem jsem a můžu s tím pracovat. Je to občas i trochu robotika, ale tělo se dá celkem dobře programovat, jen to chce disciplínu, motivaci a skvělou regeneraci. Eliminuje to stavy přetrénovanosti nebo základní chyby a kdo chce, tak se posune dost rychle. Nejlépe se mi trénuje na pevné devětadvacítce a silničce, taky si každy den dělám základní kompenzační cvičení. Trochu mi občas pozlobí záda, takže makám i na vnitřní svalové stabilizaci. Teď v zimě i využívam profi ergometr Wattbike a je to skvělé. Ročně to dělá nějakých 700h jízdy a přes 16 tisíc kilometrů.

7. Řešíš i stravu? Jestli ano, tak jak a proč?

Jídlo to je teď velká móda i hodně zásadní věc pro udržení správné funkce organismu. Já jsem tím taky celkem posedlý, takže to řeším dost. Mám svůj okruh oblíbených potravin co vím, že mi dělají dobře a jsou v rámci tréninku i života smysluplné. Nevhodné jídlo dokáže zcela bezpečně zabít dobrou formu a když se budete snažit jíst kvalitní věci ve vhodném množství, hodně se vám uleví, zlepšíte regeneraci, náladu a vyřešíte i nějaké zdravotní problémy. Rád používám české potraviny a biopotraviny, eliminoval jsem nekvalitní sladkosti s palmou a snažím se vyhnout nadbytku pšenice nebo pokrmům s pochybným původem. Nemám intolerance, ale když nejím lepek, tak se cítím o dost lépe a regenerace je kvalitnější. Hodně mi sedí jednoduché věci jako rýže, zelenina, obecně italská kuchyně, ryby a tyčinky ze sušeného ovoce. Nejlepší je, když si to všechno můžu udělat sám. Letos jsem postupně vyházel i drtivou většinu doplňků a jezdím hlavně na vodu a normální jídlo a určitě to nemělo na výkonnost negativní vliv, spíš naopak. Zamakat musím na mlsání sladkostí a sladkých nápojů. Znalost vlastního těla dost usnadní výběr potravin a kvalitní jídlo je jedna z nejlepších investic, co můžete udělat.

8. Jaké stroje Author ti aktuálně zdobí garáž a co ovlivnilo tvůj výběr?
Kol mám hodně a jsem za to rád. Mám silničku, 29er, enduro s DHčkem a ocelový gravel bike Ronin. Nově i pevné 27´5 Plus kolo Versus, které je super univerzální a na zimu ideální kamarád do nepohody. Kvalitně na něm potrénuju na prudkém trailu díky geometrii, ale dobře to uhání i na tvrdém povrchu. Mám široký gumy prostě rád, cítím se na tom jako doma. Určitě si někdy Plusko zkuste, otevírá to další možnosti.

9. Na závěr můžeš něco vzkázat čtenářům, napsat nějakou děkovačku a případně něco doplnit, pokud budeš chtít.
Nejvíc bych chtěl poděkovat rodině a přítelkyni Kristině za to, že to se mnou vydrží a podporují moji cestu. Vážím si toho. Dále samozřejmě kolegovi Tomovi Kutinovi za jeho vytrvalost, chuť pomáhat a tvrdě makat. Všem sponzorům: Author AGLab, TRP, RST, Zdendovi do Progress Cycle za CamelBak a Giro, Markovi z Cyklomaxu za Lake tretry a Max1, klukům do Bikestrike, našemu klubu Befisport, Matejoffhands Physiotherapy a mnoha dalším za konzultace, pomoc a nebo podporu. Bez vás by to nešlo. Na síti budu rád za jakoukoliv podporu a najdete mě na Instagramu @enduroteam, FB @JiriFikejz, Flickru @JFtryall a tréninkové aplikaci Strava. Taky děkuji pořadatelům závodů a všem lidem, co se snaží o vývoj naší scény. A taky Dirtbikeru za rozhovor. Dělejte, co máte rádi a dělejte to, jak nejlépe umíte.

Čau.

Kola, které Jirka vozí, najdete na Author.cz