Tomovi zdraví moc poslední dobou nepřeje, zažil dva horší úrazy, takže je bikový aktivity byly na hodně velkým ústupu. Pro nás to má pozitivum v tom, že Tom nasbíral spoustu zkušeností s rehabilitací a věcěch s ní spojených, takže se tu teď můžeme podívat na super videjko k navození atmosféry a pak si přečíst článek, kterej se může hodit nemálu z vás. Jinak Tomkovi přejeme hodně zdraví a ať už s náma zase konečně lítá!

Poslední dva roky mi štěstí moc nepřálo a jakmile jsem se dostal z komplikovaného úrazu kolene který mne potkal u chorvatského Osijeku, přišlo na řadu koleno druhé kdy mi stačilo jen si nešikovně odšlápnout. Osud má hold vybraný smysl pro humor.

 
V téhle situaci je hlavní neztrácet hlavu a naději. Vaše první kroky by měly směřovat k ortopedovi, rozhodně se vyplatí udělat si průzkum a zjistit si reference. Já obešel několik a nestačil jsem se divit kolik rozdílných diagnóz mi bylo řečeno, měl jsem to štěstí a svěřil se do rukou Mudr. Michalovi Mačákovi který momentálně působí v Ostravě.

Proběhly dvě operace, kdy při první se koleno vyčistilo a sešil natržený meniskus a při druhé byla provedena plastika ACL metodou double bounde štepem z hamstringu. Jako zkušený voják volím spinální anastezii, při jedné z nich anesteziolog špatně odhadne dávku anestetika a první řezy společne s extrakcí tkáně jsou o to zábavnější.

Ihned po operaci je třeba se soustředit na propínání nohy a dbát rad svého chirurga a rehabilitačního pracovníka. Následné přístupy k rehabilitaci se liší, někdo tvrdí, že je třeba vynechat předkopávání, jiný na tom staví. Určitě je dobré si udělat obdobný průzkum referencí na rehab. střediska aby jste zjistili kde vám dají nejvíce do těla. Co se rehabilitace na vlastní pěst týče mne se nejvíce osvědčily cviky na bosu míči a plavání s ploutvema, které doplňuju o silniční kolo a klasickou posilovnu.

 Hlavní je nepolevit a přitom nejít přes bolest. Po cca. 5měsících by měl být vaz natolik pevný aby umožnil veškeré sportovní nasazení, uplně zhojený je cca. po roce. Ovšem platí, že každý člověk se hojí jinak. Můj ortoped mi říkal o případu kdy udělal plastiku, do kolena však musel po čtyřech týdnech znovu z jiného důvodu a nepoznal by, že byl vaz operován. Proto je dobré vaše rehabilitační nasazení podpořit medikamenty. Já nasadil enzymoterapii zymitol, MSM s glukosaminem a kolagen. Takže pevné vazy a kolenům zdar..