Dnes na svých stránkách ČSC uveřejnil zprávu o tom, že se chystá na Řípu vystavět trať světových parametrů a zahajovacím závodem zde bude právě souboj o mistra republiky ve sjezdu a 4X. Chystá se tady i výstavba lanové dráhy, což nemá ve světě obdobu, protože se zimním provozem se na Řípu nepočítá. Na otázky ohledně této nové lokality jsme se zeptali Petra Marka, který dostal celý projekt od big bosse Slavomíra Svobody na starost.

Ahoj Petře jak vzniknul nápad udělat trať na Řípu?
No tak určitěěě je to památné místo české kultury a mytologie. Před mnoha lety tu stanul praotec Čech, prohlédl krajinu a řekl, že to tu bude ok. My jsme zde předloni byli se Slávkem na koncertu Evy a Vaška, stanuli jsme tu na stejném místě jako praotec a řekli si, že to tu bude ok. Koncert se tenkrát moc nepovedl a proto jsme se rozhodli, že to uděláme lépe. Rok jsme o tom přemílali a konečně jsme to potrvdili a jdem do toho.

Kdo bude financovat stavbu areálu a kdo tratě navrhne?
Financování areálu si určitě necháme pro sebe a tratě se doufáme ujme někdo zkušený, zatím jednáme s Martinem Půlpánem a 4X tratě by se ujal jeho syn (čtrvtpán – pozn. redakce).

Jak bude teda celá akce v roce 2013 probíhat?
Protože je před námi ještě celý rok plánování, nejsme si s programem přesně jistí. Už teď ale víme, že vyhlášení bude vždy v 17:05 h přesně a hned po něm, v 17:13 vystoupí Eva a Vašek. Mají v repertoáru pěknou písničku… "Na úpátí Řípu v pět, spatřil jsem tě lásko má, pusu chtěl sem ti dát hned, ale minut jsem čekal třináct"
Ono, musíme si to přiznat, 4X není mezi lidmi tolik oblíben, a tak na nějaké přesnější plány opravdu nemáme čas.

Petře, nezlobte se na mne, ale nepřijde vám, že jste na tuto disciplínu trochu zasedlí? Přeci jen máme ve 4X několik Mistrů světa a určitě si zaslouží respekt.
No jo, ale zlatý medaile my se na svazu nenajíme, 4X není divácky atraktivní a pivobuřt index za rok 2011 jednoznačně ukázal nejvíc prodaných piv a párků okolo tratí cyklokrosu. My 4X z cyklokrosu musíme těžce dotovat! Navíc nás každý 4X úspěch stojí jen další peníze, při oslavě Michala Prokopa v Champery bylo zničeno hotelové zařízení za 50 000 Kč, v Kanadě jsme platili 38 000 Kč.

Chystají se nějaké další změny třeba v pravidlech?
Dnes jsme si s klukama na svazu odhlasovali, že zrušíme pískače a všechny ochrané prvky okolo trati, protože chceme ten sport víc přiblížit přírodě a freeridu, kde takové věci nejsou. U 4X jsme zrušili kvalifikaci a budeme pořadí losovat před závodem z klobouku. Při nepříznivých povětrnostních podmínkách, kdy hrozí, že by se losovací lístky větrem rozlétly, přistoupíme k metodě kámen, nůžky, papír.

Chtěl by jste vzkázat našim čtenářům něco na závěr?
Zajímal by nás jejich názor, protože právě pro lidi, kterým bychom chtěli tenhle sport přiblížit, to děláme. Proto nám napište svoje názory buď sem nebo na mejl svazu silnicnikolo@seznam.cz .